ŚRODA POPIELCOWA 
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przyjęliśmy prosty, a jednocześnie znamienny znak – nasze

głowy zostały posypane popiołem, a kapłan wypowiedział słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Wejdźmy w ten czas przygotowania do Świąt Paschalnych, w czas Wielkiego Postu z pełnym zaangażowaniem, by pięknie, dobrze i owocnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Dzisiaj jest dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. Pamiętajmy również, że rozpoczęty dziś okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

4. W piątek rozpoczynamy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian.Zapraszam na godz. 16:30,
Od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych.

5. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
9. Niech Boże błogosławieństwo, które za moment przyjmiemy, umacnia nas w dobrym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu oraz w wiernej realizacji podejmowanych postanowień
i zobowiązań.

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

Comments are closed.